Školení tvorby přístupného webu

PeckaLife

Na začátku května jsme se zúčastnili školení tvorby přístupného webu pro zrakově postižené, které nám na míru připravilo TyfloCentrum Brno.

I my si uvědomujeme, že přístupnost webů pro zrakově postižené získává čím dál větší význam, protože zrakově postižení tvoří početnou skupinou obyvatel, kterou nelze přehlížet. Díky tomu, že nevidomí mohou pomocí speciálního programového vybavení velmi dobře pracovat s počítačem, stává se pro ně internet velmi důležitým médiem, ať už pro komunikaci, získávání informací anebo pro nakupování. Proto nechceme tyto uživatele zbytečně omezovat a chceme jim na námi vytvářených webech dopřát maximální komfort a snadný přístup ke všem informacím.

Velmi jsme uvítali, že nám TyfloCentrum Brno, o.p.s. na míru připravilo školení tvorby přístupného webu. Dozvěděli jsme se zde mnoho užitečných informací a nových trendů v přístupnosti, které nám pomohou tvořit weby ještě lépe. Celé školení vedl uznávaný odborník na problematiku přístupnosti Mgr. Radek Pavlíček (mj. spoluautor Pravidel tvorby přístupného webu pro účely Vyhlášky č. 64/2008 Sb.). Součástí školení byla i praktická ukázka práce zrakově postiženého uživatele s počítačem, při které jsme mohli sledovat, jak fungují asistivní technologie. Zajímavým zjištěním bylo, jak může mnohdy drobná chyba na webu zkomplikovat zrakově postiženému procházení webu.

Ujistili jsme se, že většinu pravidel přístupnosti dodržujeme a aplikujeme správně. Zároveň nám školení umožnilo zkonzultovat některé složitější prvky na webech, kde už by mohla být přístupnost sporná a kde je nutné ověřit jejich funkčnost přímo nevidomými.

Celkově bylo školení velmi zajímavé a poučné. Při pouhém dodržování pravidel přístupnosti sice můžeme pravidlům vyhovět a vytvořit web, který bude možné teoreticky prohlásit za přístupný. Až při praktické ukázce jsme však viděli, jak nevidomí s webem opravdu pracují a co jim může způsobovat problémy. Uvědomili jsme si, že splnění pravidel přístupnosti je jen první krok, ale opravu kvalitní a dobře přístupný web by měl jít ještě dál a práci zrakově postiženému opravdu co nejvíce usnadnit.

Velmi nás potěšilo, že všechny weby z naší díly, které jsme nevidomému uživateli ukázali, zhodnotil jako velmi zdařilé a snadno se dostal k informacím, které hledal.

Zpět nahoru